Blog

Co składa się na wysokość raty kredytu hipotecznego?

Decydując się na kredyt hipoteczny powinniśmy pamiętać, iż rata kredytu będzie comiesięcznym dodatkowym kosztem w naszym budżecie domowym.

Oczywiście warto zwrócić uwagę na różne koszty, które mogą zostać doliczone do comiesięcznej raty, opłaty dodatkowe, które często związane są z przygotowaniem kredytu oraz ubezpieczeniem.

Co składa się na wysokość raty kredytu hipotecznego?

Dodatkowe koszty związane z kredytem na nieruchomość

Są to koszty początkowe, które ponosimy jednorazowo, przykładowo będzie to koszt związany z przygotowaniem kredytu, prowizją, a także kosztami związanymi z oceną zdolności kredytowej. Dodatkowo mogą być to także pewne inne koszty, które zależą od umowy z bankiem. Naturalnie kosztem może być także wycena nieruchomości, możemy wykonać ją we własnym zakresie lub też bank w umowie określi, że będzie sam wyceniał nieruchomość. Należy pamiętać także o wszystkich opłatach skarbowych, notarialnych.

Jednym z warunków udzielenia kredytu może być także wykupienie ubezpieczenia na życie przez kredytobiorcę, często jest to dość duży wydatek, dodatkowo może być to także ubezpieczenie na wypadek utraty pracy. Bank będzie zabezpieczał się w ten sposób przed sytuacją kiedy kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać comiesięcznej raty. Wiele ubezpieczeń, które poleca bank, jest dobrowolnych, jednak wielu kredytobiorców decyduje się na nie, aby zabezpieczyć się przed pewnymi zdarzeniami losowymi. Oczywiście pamiętajmy, iż niekiedy wyliczenie całkowitego kosztu kredytu może być nieco skomplikowane, możemy wówczas skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który jako osoba dobrze zorientowana na rynkach finansowych będzie mogła wyliczyć nam najbardziej korzystną ratę na rynku.

Z pewnością doradca kredytowy może także pomóc nam w skompletowaniu wszystkich dokumentów, może podpowiedzieć, które dokumenty są konieczne, niekiedy na wydanie dokumentów przez pracodawcę możemy nieco poczekać, dlatego też warto przygotować się odpowiednio wcześniej. Ze szczegółami współpracy z doradcą kredytowym możemy zapoznać się na stronie http://1ekspert.pl/oferta/kredyt-hipoteczny/. Jest to osoba, która może także pomóc nam w przeanalizowaniu umowy kredytowej, niekiedy także wynegocjować z bankiem nieco ciekawszą ofertę.