Blog, Zdrowie

Co to jest berberyna?

Berberyna jest unikatową substancją leczniczą o szerokim spektrum działania. Jest bezlitosna wobec szczepów opornych bakterii, ale i doskonale sprawdza się w leczeniu cukrzycy. Mimo że, berberyna jest uważana za uniwersalny lek roślinny, nie należy zapominać, że może ona wchodzi w interakcje z innymi medykamentami.


Czym jest berberyna?

Berberyna jest alkaloidem izochinolinowym, występującym m.in. w owocach, liściach, łodygach i korzeniach berberysu. Związek ten cechuje bardzo gorzki smak i właściwości fluorescencyjne, emituje on bowiem żółto-zielone światło. Z uwagi na znaczną aktywność biologiczną, berberyna od wieków jest stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej, gdzie służy do leczenia zakażeń i stanów zapalnych układu pokarmowego, biegunek oraz infekcji ogólnoustrojowych.

Berberyna — właściwości zdrowotne

Opierając się na badaniach in vitro i in vivo wykazano, że berberyna może być doskonałym uzupełnieniem i wsparciem leczenia wielu schorzeń. Posiada właściwości obniżające poziom cholesterolu oraz wykazuje działanie hipoglikemiczne. Obniża poziom glukozy we krwi — jest szczególnie wskazana dla osób chorujących na insulinooporną cukrzycę typu 2. Jej biodostępność zwiększa się łącząc ją z sylimaryną.

Obniżając poziom trójglicerydów i cholesterolu, berberyna wpływa regulująco na ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko udarów oraz innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. W połączeniu z aktywnością fizyczną i prawidłową dietą przyspiesza redukcję masy ciała. Oprócz tego wykazuje działanie antybakteryjne, zwalczając nawet najbardziej oporne szczepy. Jest zabójcza m.in. dla: Salmonella typhimurium, Streptococcus pneumonie, Corynebacterium, meningokoków i gronkowca złocistego. Stosowana w leczeniu infekcji przewodu pokarmowego, jest bezpieczna dla prawidłowej mikroflory jelit. Może być pomocna w walce z różnymi wariantami Candidia. Warto wiedzieć, że berberyna również wspiera działanie układu immunologicznego. Stymuluje pracę śledziony i uwalnianie czynników zwiększających ilość przeciwciał. Z uwagi na właściwości przeciwzapalne, berberyna jest uważana za potencjalny lek w terapii ostrego zapalenia trzustki

Berberyna posiada imponujące właściwości przeciwgrzybicze. Zwalcza Penicillium, Cryptococcus, Aspergillus, a także Candidia. Jest również sprzymierzeńcem w walce z pierwotniakami, takimi jak: Trichomonas vaginalis, Guardian lamblia i Leishmania donovani oraz zarodźca malarii opornego na chlorochininę. W stężeniu 0,35 mikrogramów/ml jest zabójcza dla zarodźca malarii.

Przeciwskazania do stosowania berberyny

Nie każda osoba może stosować berberynę. Głównym przeciwskazaniem jest nadwrażliwość na substancję aktywną lub substancje pomocnicze wchodzące w skład preparatu. Berberyny bezwzględnie powinny unikać osoby w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci. Dużą ostrożnością powinny wykazać się także osoby borykające się ze schorzeniami wątroby i nerek — należy sięgać po berberynę dopiero po konsultacji z lekarzem. Konsultacji ze specjalistą wymaga również stosowanie berberyny u osób chorujących przewlekle.

Berberyna może także wchodzić w interakcje z lekami i substancjami aktywnymi zawartymi w ziołach i suplementach. Berberyny nie powinno się łączyć z lekami i innymi preparatami obniżającymi ciśnienie, poziom trójglicerydów i poziom glukozy we krwi. Substancja ta nie może być równocześnie stosowana z lekami z grupy NLPZ, preparatami o działaniu przeciwzakrzepowym i częścią antybiotyków. Ostrożność należy zachować również stosując leki uspakajające, oraz suplementy zawierające Ashwagandhę.