Blog, Handel

Lina stalowa czy łańcuch — co wybrać?

Z uwagi na to, iż w obecnych czasach dostępność różnego rodzaju artykułów w sklepach budowlanych jest ogromna, wybór jednego spośród kilkunastu rozwiązań może stanowić nie lada wyzwanie. Zarówno liny stalowe, jak i łańcuchy dzielą się na kilka rodzajów, co wcale nie ułatwia dokonania zakupu. W takim razie kiedy warto postawić na liny stalowe? Gdzie najczęściej wykorzystuje się łańcuchy? Z czego powstają liny stalowe? Oto kilka niezbędnych informacji, które znacząco ułatwią wybór idealnego rozwiązania.

Czym charakteryzuje się lina stalowa?

Liny stalowe, podobnie jak tradycyjne modele swoje zastosowanie znajdują stricte podczas mocowania jakichś elementów. Główną cechą, która odróżnia zwyczajne liny od lin stalowych, jest wytrzymałość. Linki powstałe ze stali nierdzewnej bądź ocynkowanych drutów charakteryzują się znacznie większą odpornością na pęknięcia, przetarcia, a nawet bardzo wysokie temperatury. Tego typu artykuły budowlane mogą wyraźnie różnić się parametrami, a co za tym idzie także zastosowaniem. Stalowe liny wykonane z dużych ilości drutu będą nieco bardziej elastyczne i wytrzymałe, niż w przypadku produktów, do których produkcji użyto znacznie mniej materiału. Owe liny swoje zastosowanie znajdują w branżach takich jak:

  • Górnictwo

  • Budownictwo

  • Transport

  • Drogownictwo.

Ponadto często spotkamy je także w obiektach wojskowych. Takie produkty przeważnie wykorzystuje się przy załadunku, a także unoszeniu oraz transporcie różnych przedmiotów.

Łańcuch — kiedy sprawdzi się najlepiej?

Łańcuchy podobnie jak w przypadku lin stalowych najczęściej wykorzystywane są do przenoszenia dość ciężkich fragmentów. Specyficzną cechą odróżniającą łańcuch od liny stalowej jest jego budowa. Łańcuch powstaje na skutek złączenia wielu mniejszych części, finalnie tworzących wytrzymałą konstrukcję. Wyróżniamy kilka różnych rodzajów łańcuchów. Są to między innymi:

  • Łańcuchy pierścieniowe

  • Łańcuchy drabinkowe

  • Łańcuchy płytkowe.

Niezależnie od tego, który z wymienionych powyżej łańcuchów zamierzamy nabyć, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość jego wykonania. Produkty niskiej jakości mogą być narażone na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie utrudnić nam wykonywaną pracę lub, co gorsza całkowicie ją uniemożliwić. Odpowiedni łańcuch musi charakteryzować się wytrzymałością nawet pod wpływem wysokiej temperatury czy też dużego ciężaru.

Kiedy warto wybrać linę stalową, a kiedy łańcuch?

Nie da się ukryć, iż w większości przypadków to lina stalowa okaże się znacznie korzystniejszy wyborem. Zarówno podczas podnoszenia ciężkich elementów, jak i transportu będzie ona niezwykle pomocna. Elastyczna, a zarazem wytrzymała konstrukcja świetnie sprawdzi się podczas załadunku. Warto zaznaczyć, że lina stalowa w niektórych wypadkach będzie także o wiele bezpieczniejsza. Wyrywając kamienie lub pnie przy użyciu łańcucha, obrażenia, jakich doznamy w razie jego nagłego pęknięcia, będą o wiele większe, niżeli w przypadku liny. Lina zrywa się stopniowo (pojedynczymi włóknami), dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko zauważyć napotkane komplikacje, tym samym unikając jej całkowitego rozerwania.