Biznes

Kiedy pasażerowie opóźnionych lotów mogą liczyć na odszkodowanie?

Pasażerowie podróżujący na terenie Unii Europejskiej mają prawo ubiegać się o odszkodowanie w przypadku opóźnienia lotu.

Prawo to jest uregulowane przez rozporządzenie WE nr 261/2004 dotyczące praw pasażerów w ruchu lotniczym w Unii Europejskiej.

Kiedy pasażerowie opóźnionych lotów mogą liczyć na odszkodowanie?

Warunki ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot

Zgodnie z prawem europejskim, pasażerowie, którzy uczestniczyli w locie opóźnionym o co najmniej 3 godziny, mają prawo do odszkodowania. Wysokość odszkodowania zależy od czasu opóźnienia oraz odległości między lotniskami. W przypadku opóźnienia lotu, odszkodowanie wynosi od 250 do 600 euro. Krótsze opóźnienia mogą kwalifikować się do niższego odszkodowania, natomiast dłuższe opóźnienia mogą uprawniać do wyższej kwoty odszkodowania. Należy także pamiętać, że opóźnienie musi być wywołane przez wyjątkowe okoliczności, które są poza kontrolą linii lotniczych, mogą być to opóźnienia wynikające z wypadków, strajków pracowników naziemnych, czy innych zdarzeń losowych.

Aby ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot, należy spełnić pewne warunki. Przede wszystkim, lot powinien odbyć się z lotniska na terenie Unii Europejskiej lub lotniska spoza UE do lotniska w UE i być obsługiwany przez linię lotniczą zarejestrowaną w Unii Europejskiej. Ponadto, w przypadku opóźnienia wynoszącego ponad dwie godziny, przysługują pasażerom bezpłatne posiłki oraz dostęp do rozmów telefonicznych lub korespondencji e-mail.

Warto pamiętać, że odszkodowanie za opóźniony lot stanowi uprawnienie pasażerów podróżujących na terenie Unii Europejskiej. Przysługuje ono w przypadku opóźnień trwających co najmniej 3 godziny, spełniających określone warunki. Dzięki temu przepisowi, pasażerowie mogą ubiegać się o rekompensatę finansową za utrudnienia wynikające z opóźnienia lotu. W przypadku spełnienia warunków, warto skontaktować się z linią lotniczą lub skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które pomogą w dochodzeniu swoich praw i uzyskaniu należnego odszkodowania za opóźniony lot.