Octy owocowe – właściwości i zastosowanie
Octy owocowe były znane już wieki temu i powstały wskutek przypadku. Dziś dzięki badaniom wiemy doskonale, że są one nie tylko znakomitym dodatkiem do wielu potraw, ale również mają właściwości prozdrowotne. W związku z tym cieszą się one popularnością wśród osób ceniących zdrowe nawyki i możliwość dbania o własny organizm za pomocą naturalnych środków. Jakie właściwości mają owocowe octy, po co je stosować i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.
Jakie właściwości mają octy owocowe?
Do najpopularniejszych octów owocowych należy przede wszystkim ten z jabłek, ale można je produkować z najróżniejszych owoców. Wszystkie produkty tego rodzaju mają wspólne mianowniki, czyli obecność kwasu octowego oraz żywych kultur bakterii. Zawierają one również mnóstwo witamin i składników mineralnych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich regularne spożywanie pobudza produkcję enzymów trawiennych, przez co regulacji ulega metabolizm. Dodatkowo zmniejsza wchłanianie tłuszczów, co stanowi wsparcie dla osób będących na dietach odchudzających. Badania dowodzą, że naturalne octy owocowe obniżają skutecznie poziom złego cholesterolu oraz cukru we krwi, a ponadto działają antybakteryjnie i antyseptycznie.
Jakie zastosowanie mają naturalne octy owocowe?
Octy owocowe są doskonałym dodatkiem do wielu potraw, nadając im charakterystycznego posmaku. Świetnie sprawdzają się jako składniki dressingów do sałatek czy marynat do mięs i ryb. Są też doskonałym składnikiem domowych syropów i płukanek, dlatego wiele osób stosuje je w okresie wzmożonej zachorowalności na wszelkie infekcje czy przeziębienia. Popularny żywy ocet jabłkowy świetnie sprawdza się do naturalnej kontroli cukrzycy typu 2, ponieważ ogranicza wchłanianie węglowodanów do tego stopnia, że skutecznie utrzymuje niski poziom cukru we krwi. Wiele osób decyduje się na włączenie octów owocowych do swojej diety w związku z dolegliwościami żołądkowymi, takimi jak cofanie się treści żołądka do przełyku, silna zgaga czy też zaparcia. Octy są w stanie poprawić perystaltykę jelit i zniwelować problemy, które w wielkim stopniu wpływają na komfort życia. Nie bez znaczenia jest rola samego octu jabłkowego w kosmetyce. Ze względu na swoje właściwości przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne nadaje się on świetnie do pielęgnacji włosów czy skóry. Roztwór takiego octu z wodą może stanowić naturalny tonik, który sprawdzi się w przypadku cery tłustej z nadmiarem sebum czy też trądzikowej.
Jak stosować octy owocowe?
Warto podkreślić, że bez rozcieńczania są one bardzo silne i mogą podrażniać nie tylko przełyk, ale i żołądek. Powinny zatem stanowić jeden ze składników potraw albo być rozcieńczane wodą. Na jedną szklankę wody wystarczy jedna łyżka stołowa octu, a smak całości można poprawić łyżeczką miodu. Tak przygotowany roztwór, który jest pity regularnie, wpłynie na pracę organizmu pod wieloma względami i zapewni mu mnóstwo wartości odżywczych.